BOMAR metal band saw Transverse 610.440 DGH
- Sturdy cast iron frame
- Vice quick-clamping device
- Start/stop function
- Carbide saw blade guides
- Bandsaw blade BI-Metal
cutting range max.: 610x440 mm
Downloads
Advantages
- Sturdy cast iron frame
- Vice quick-clamping device
- Start/stop function
- Carbide saw blade guides
- Bandsaw blade BI-Metal
More Information
| EAN-Number | 9004853789502 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 78929 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_363 | 610x440 | mm \ AAA121f001 | 5200 | mm \ elmag_merk_369 | 34 | mm \ AAA120f001 | 1,1 | mm \ EAB740f001 | 60-0-60 | ° \ elmag_merk_25 | continuously variable | \ elmag_merk_1204 | 20 - 120 | m/min \ elmag_merk_371 | 3000 | W \ elmag_merk_15 | 400/50 | V/Hz \ elmag_merk_376 | 780 | mm \ elmag_merk_1011 | 30 | mm \ AAA002f001 | 2560 | mm \ AAA040f001 | 1520 | mm \ AAA031f001 | 1450 | mm \ AAA003f001 | 1007 | kg \ |
| Low Stock Amount | 1 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | light |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 78997|78998|78961|78960|78964|78969|78976|79039|78415 |
| HNP/SP-Price | € 20.225,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,20225.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 21.440,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,21440.00 |
Specifications
| cutting range max. | 610x440 mm |
| Saw band length | 5200 mm |
| saw band height | 34 mm |
| Saw band width | 1,1 mm |
| Cutting angle | 60-0-60 ° |
| speed gradually | continuously variable |
| cutting rage 1/2 | 20 - 120 m/min |
| saw blade drive engine power | 3000 W |
| voltage | 400/50 V/Hz |
| infeed height | 780 mm |
| remnant piece length | 30 mm |
| Length | 2560 mm |
| Width | 1520 mm |
| Height | 1450 mm |
| Weight | 1007 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
BOMAR roller conveyor X650 Connector left
(transverse)
BOMAR roller conveyor X650 Connector right
(transverse)
BOMAR roller conveyor X650 Basic version
Length:2,000 m
Wheels: 4 pieces
Feet: 3 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
BOMAR roller conveyor X650 Basic version
Length:3,000 m
Wheels: 6 pieces
Feet: 4 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
BOMAR roller conveyor X650 Long connection version: 2,000 m
rollers: 4 pieces
feet: 2 pieces
carrying capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
BOMAR roller conveyor X650 Long connection version: 3,000 m
rollers: 6 pieces
Feet: 3 pieces
Lod capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
BOMAR manual material stop XA-3 with measuring tape 3,000mm
BOMAR manual material stop XRA-3 with digital display 3,000mm
length: 3,000 m
rollers: 9 pieces
Feet: 4 pieces
Load capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
rollers: 4 pieces
feet: 2 pieces
carrying capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
- Workline
- Topline
- Individual
Length:3,000 m
Wheels: 6 pieces
Feet: 4 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
(transverse)
Length:2,000 m
Wheels: 4 pieces
Feet: 3 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
length: 3,000 m
Rollers: Ø 60 mm
Castors: 11 pieces
Feet: 3 pieces
Load cap.: 150 kg/m.
Height: 730-1,130mm
length: 2,000 m
Rollers: Ø 60 mm
Castors: 7 pieces
Feet: 2 piece
Load capacity: 150 kg/m.
Height: 730-1,130mm
Workline 510 / 610
Workline 410.280 DG
-incl. clamping pressure control
length: 2,000 m
rollers: 6 pieces
Feet: 3 pieces
Lod capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
- Workline ANC
- Proline ANC
- Individual DGH
- Ergonomic
stroke device 6.000mm, XNCA-6
Length:2,000 m
Rolls:4
feet: 2 pieces
load capacity:1.500 kg/m.
Height:740-840mm
(transverse, 610 GANC)
for XDA and XNCA
Length:3,000 m
Wheels: 6 pieces
Feet: 4 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
(transverse)
Length:3,000 m
Rolls:6
feet: 3 pieces
Load capacity:1,500 kg/m.
Height:740-840mm
- Individual 520.360 DGH
- Individual 620.460 DGH
stroke device 6.000mm, XDA-55-6
(transverse, 510 GANC)
rollers: 6 pieces
Feet: 2 pieces
carrying capacity: 1,500 kg/m.
Height: 740-840mm
(transverse)
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.

































