impact multifunction welding system SYNSTAR 330 TC, art 386
Compact device including transport trolley, earth cable 50 sqmm/3.5 m with clamp, 4-roller wire feed, roller Ø 30mm for 0.6/0.8 & 1.0/1.2 mm for steel wire!!! 15-330 amps, duty cycle 60% at 300 amps.
(without hose package & pressure regulator)
APPLY NOW FOR UP TO 24 MONTHS WARRANTY!
Simply register at https://welding.cebora.it/de/assistance/register-your-product within 15 days of purchase.
CEBORA serial no.:
- Efficiency: > 85%
- Power consumption when idle: < 50 W
- 60% duty cycle at welding current @40°C: 60% / 300 A
100% duty cycle at welding current @40°C: 100% / 270 A
Material thickness: 0,8 - 12,0 mm
Downloads
- Efficiency: > 85%
- Power consumption when idle: < 50 W
- 60% duty cycle at welding current @40°C: 60% / 300 A
100% duty cycle at welding current @40°C: 100% / 270 A
Advantages
- Efficiency: > 85%
- Power consumption when idle: < 50 W
- 60% duty cycle at welding current @40°C: 60% / 300 A
100% duty cycle at welding current @40°C: 100% / 270 A
More Information
| EAN-Number | 9004853147043 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 14706 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | AAA741f001 | 0,8 - 12,0 | mm \ elmag_merk_252 | 0,8 - 1,2 | mm \ elmag_merk_595 | 14,5 - 30,5 | V \ elmag_merk_253 | 1,0 - 1,2 | mm \ elmag_merk_254 | 200 / 300 | mm \ elmag_merk_255 | 5 / 15 | kg \ elmag_merk_594 | 0,8 - 1,2 | mm \ elmag_merk_256 | 15 - 330 | A \ elmag_merk_834 | 13 / 50 | O / mm2 \ elmag_merk_596 | 22 | m/min \ elmag_merk_260 | 40 / 330 | % / A \ AAA540f001 | 12,4 | kVA \ elmag_merk_261 | 400 / 3 | V / ~ \ EAA431f001 | 50 | Hz \ elmag_merk_262 | 16 | AT \ EAA670f001 | 23 S | \ elmag_merk_251 | 4 | Rollers \ elmag_merk_264 | CEE 16 A | \ AAA040f001 | 510 | mm \ AAA472f001 | 1020 | mm \ AAA031f001 | 960 | mm \ AAA003f001 | 72 | kg \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 54109|54910|15743|00068|14707|56406|15753|00069|00287|00286 |
| HNP/SP-Price | € 4.105,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,4105.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 4.355,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,4355.00 |
Specifications
| Material thickness | 0,8 - 12,0 mm |
| steel / stainless steel wire diameter | 0,8 - 1,2 mm |
| welding voltage adjustment | 14,5 - 30,5 V |
| aluminium wire diameter | 1,0 - 1,2 mm |
| welding wire roll diameter | 200 / 300 mm |
| MIG-soldering diameter | 0,8 - 1,2 mm |
| welding wire roll weight | 5 / 15 kg |
| welding current setting | 15 - 330 A |
| ground connection plug / cross-section | 13 / 50 O / mm2 |
| wire feed speed | 22 m/min |
| welding power source (10 min at 40 °C) at welding current | 40 / 330 % / A |
| Max. power consumption | 12,4 kVA |
| voltage / phases | 400 / 3 V / ~ |
| Mains frequency | 50 Hz |
| anti-surge fuse | 16 AT |
| Degree of protection (IP) | 23 S |
| feed drive | 4 Rollers |
| connector | CEE 16 A |
| Width | 510 mm |
| Depth | 1020 mm |
| Height | 960 mm |
| Weight | 72 kg |
Downloads
Pressure regulator “Argon/CO2/mixed gas”, “MAXY+QUICK FIT+HOSE CONNECTOR” 200 bar, working range 0-32 lt/min/0-64 CFH/0-6 bar, with 2 pressure gauges Ø 63mm, cylinder connection W21.8x1/14” RH/SW30, including quick coupling DN5 with sealing ring & hose nozzle with union nut IT 1/4” suitable for 6-9mm hose Ø (as accessory pack)
Spool adapter for wire reel 15 kg 8-arm with 2 gag
Hose package MBC 36/4m, DØ 1.0mm (320A CO2/290A mixed gas M21 @ 60% duty cycle) for steel
Accessories and wear parts set MB 36/MBC36/UD36 (3DT)/DM360 (4DT)/1.0/1.2mm for hose package for series M3S 3040T 4XL, M3S 3540T 4XL - consisting of:
3 pcs. gas sleeves MBC 36/360
No. 54371
2 pcs. nozzle block MBC 36/360
No. 54375
2 pcs. gas distributor MBC 36/360
No. 54373
5 pcs. wire nozzles E-Cu MBC 36/360 / 1.0mm
No. 54367
5 pcs. wire nozzles E-Cu MBC 36/360 / 1.2mm
No. 54368
1 pc. wear parts case
Water cooling unit GRV 14, 230 V./50 Hz., Art. 1681 suitable for SYNSTAR 330 TC (14704), 330 TS (14706)
Coolant BTC-20 NF, 5 lt. up to -17 ° C for water-cooled welding machines, ‘NON-FLAMMABLE, SILICONE-FREE'
Hose package MBC 501W/4m, DØ 1.2mm, “water-cooled” (500A CO2/450A mixed gas M21 @ 100% duty cycle) for steel
Accessories and wear parts set MB 501/MBC501W/UD501W (3DT)/DM501W (4DT)/1.0/1.2mm for hose package for series M3S 4060T 4XL/WI, M3S 4060T 4XL/WE, M3DP 4060T 4XL/WE, M4DPL-AC 5060T 4XL/WE/HF/CEL - consisting of:
3 pcs. gas sleeves MBC 501W
No. 54363
2 pcs. nozzle block MBC 501W
No. 54365
2 pcs. gas distributor MBC 501W
No. 54364
5 pcs. wire nozzles E-Cu MBC 36/360 / 1.0mm
No. 54367
5 pcs. wire nozzles E-Cu MBC 36/360 / 1.2mm
No. 54368
1 pc. wear parts case
STEEL SET mixed gas 20lt.-SG2/G3Si 1-1.2mm/15kg consisting of:
1 rll. Welding rod 1.2mm / 15 kg SG2/G3Si 1
Art. no. 54166
1 pc. steel cylinder mixed gas 20 lt. filled
Art. no. 54202
UN 1956 compressed gas, n.o.s.
(argon + carbon dioxide), class 2, ADR
*transport without exceeding the exemption limits specified in sub-section 1.1.3.6
STEEL SET mixed gas 20lt.-SG2/G3Si 1-1.0mm/15kg consisting of:
1 rll. Welding rod 1,0mm / 15 kg SG2/G3Si 1
Art. no. 54164
1 pc. steel cylinder mixed gas 20 lt. filled
Art. no. 54202
UN 1956 compressed gas, n.o.s.
(argon + carbon dioxide), class 2, ADR
*transport without exceeding the exemption limits specified in subsection 1.1.3.6
including removable feed device, transport trolley, earth cable 70 sqmm/3.5 m with clamp, 4-roller wire feed, roller Ø 37mm for 0.8/1.0 & 1.2/1.6 mm for steel wire!!! 10-400 amps, duty cycle 60% at 370 amps (no water cooling, intermediate hose package, hose package & pressure controller)
APPLY NOW FOR UP TO 24 MONTHS WARRANTY!
Simply register at https://welding.cebora.it/de/assistance/register-your-product within 15 days of purchase.
CEBORA serial no.:
including water cooling, removable feed device, transport trolley, earth cable 95 sqmm/3.5 m with clamp, 4-roller wire feed, roller Ø 37mm for 0.8/1.0 & 1.2/1.6 mm for steel wire!!! 10-520 amps, duty cycle 60% at 470 amps (no hose package & pressure controller)
APPLY NOW FOR UP TO 24 MONTHS WARRANTY!
Simply register at https://welding.cebora.it/de/assistance/register-your-product within 15 days of purchase.
CEBORA serial no.:
(For details, see brochure)
including removable feed device, transport trolley, earth cable 50 sqmm/3.5 m with clamp, 4-roller wire feed, roller Ø 30mm for 0.6/0.8 & 1.0/1.2 mm for steel wire!!! 15-330 amps, duty cycle 60% at 300 amps. (no water cooling, intermediate hose package, hose package & pressure controller)
APPLY NOW FOR UP TO 24 MONTHS WARRANTY!
Simply register at https://welding.cebora.it/de/assistance/register-your-product within 15 days of purchase.
CEBORA serial no.:
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.




















