XY cross table Series GEM 700x180 mm
€ 1.464,00
€ 1.464,00
Incl. Tax
€ 1.220,00
Excl. Tax
In stock
SKU
- Precision-machined XY cross table with coolant channel
- T-slots for attaching a vice or workpiece
- Precise longitudinal and cross feed
- Three smooth-running handwheels with easy-to-read scale rings
- Handwheel scale 0.05 mm
- Adjustable stops, table can be locked in any position
- No- play, adjustable dovetail guides
- Suitable for all machine tool tables
Residual amounts available
Article Number: 82892
|
EAN: 9004853828928
Desk length: X: 700 / Y: 180 mm
Downloads
- Precision-machined XY cross table with coolant channel
- T-slots for attaching a vice or workpiece
- Precise longitudinal and cross feed
- Three smooth-running handwheels with easy-to-read scale rings
- Handwheel scale 0.05 mm
- Adjustable stops, table can be locked in any position
- No- play, adjustable dovetail guides
- Suitable for all machine tool tables
Advantages
- Precision-machined XY cross table with coolant channel
- T-slots for attaching a vice or workpiece
- Precise longitudinal and cross feed
- Three smooth-running handwheels with easy-to-read scale rings
- Handwheel scale 0.05 mm
- Adjustable stops, table can be locked in any position
- No- play, adjustable dovetail guides
- Suitable for all machine tool tables
More Information
| EAN-Number | 9004853828928 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 82893 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | AAA332f001 | X: 700 / Y: 180 | mm \ elmag_merk_96 | 12 | mm \ elmag_merk_183 | 120 | kg \ elmag_merk_889 | 480 | mm \ elmag_merk_890 | 170 | mm \ elmag_merk_891 | 0.05 | mm \ elmag_merk_892 | 340 | mm \ elmag_merk_893 | 274 | mm \ AAA081f001 | 945 | mm \ AAB359f001 | 169 | mm \ AAA003f001 | 49 | kg \ |
| Low Stock Amount | 2 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Zubehör |
| 3 years warranty possible | none |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 3 |
| HNP/SP-Price | € 731,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,731.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 775,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,775.00 |
Specifications
| Desk length | X: 700 / Y: 180 mm |
| t-slot width | 12 mm |
| table load capacity | 120 kg |
| table stroke X axis | 480 mm |
| table stroke Y axis | 170 mm |
| handwheel scaling | 0.05 mm |
| feed length | 340 mm |
| feed width | 274 mm |
| Total length | 945 mm |
| Total height | 169 mm |
| Weight | 49 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
XY cross table Series GEM 500x180 mm
€ 1.284,00
€ 1.284,00
Incl. Tax
€ 1.070,00
Excl. Tax
available again from week no. 18/2026
Pneumatic clamping system compl. for UFM 230/250 WFM 210/310/410 milling machines
€ 1.776,00
€ 1.776,00
Incl. Tax
€ 1.480,00
Excl. Tax
Residual amounts available
XY cross table Series GEM 400x120 mm
€ 1.105,20
€ 1.105,20
Incl. Tax
€ 921,00
Excl. Tax
Residual amounts available
LED work light for STRANDS drilling machines
€ 438,00
€ 438,00
Incl. Tax
€ 365,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
XY cross table Series GEM 730x210 mm
€ 1.824,00
€ 1.824,00
Incl. Tax
€ 1.520,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Digital rev counter for F 28 PGM and R32VS PGM
€ 909,60
€ 909,60
Incl. Tax
€ 758,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Coolant pump for V22E PGM, V25E PG and F28 PGM
€ 831,60
€ 831,60
Incl. Tax
€ 693,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Tapping device to V22E PGM, V25E PGM and F 28 PGM
€ 1.950,00
€ 1.950,00
Incl. Tax
€ 1.625,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
LED lighting 24 volt for V22E PGM, V25E PGM, F 28 PGM, R32VS PGM and R40E PGM
€ 354,00
€ 354,00
Incl. Tax
€ 295,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Gewindeschneideinrichtung zu R 32VS PGM
€ 2.280,00
€ 2.280,00
Incl. Tax
€ 1.900,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Pneumatic tool release ISO 40 for TCS 50 E
€ 4.680,00
€ 4.680,00
Incl. Tax
€ 3.900,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
3 axis position indicator for R32Vs PGM and TCS 50 E
€ 5.790,00
€ 5.790,00
Incl. Tax
€ 4.825,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Chip and drip container for TCS 50 E
€ 974,40
€ 974,40
Incl. Tax
€ 812,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Table guard with micro switch WFM for model WFM 210 Servodrive
€ 0,00
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Table guard with micro switch WFM for model WFM 310 Servodrive
€ 776,40
€ 776,40
Incl. Tax
€ 647,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Table guard with micro switch WFM for model WFM 410 Servodrive
€ 0,00
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.










