STRANDS gear column drill S 25 M incl. one container of gear oil for refilling
- Long service life
- Extremely quiet gearbox operation
- Automatic tool ejection
- Clockwise/anticlockwise rotation as standard
- Drilling head can be swivelled 360° around the column and is height-adjustable
- High-performance tool steel spindle for extreme loads
- High-quality cast-iron rectangular table with T-slots and oil channel
- Table arm is height-adjustable and can be swivelled 360° around the column
- Hardened and ground steel drill column guarantees lasting machine stability, high precision and angular accuracy between drill and table
- Automatic feed (M): When the preset drilling depth is reached, the spindle returns to its starting position.
drilling capacity in steel: 25 mm
Downloads
- Long service life
- Extremely quiet gearbox operation
- Automatic tool ejection
- Clockwise/anticlockwise rotation as standard
- Drilling head can be swivelled 360° around the column and is height-adjustable
- High-performance tool steel spindle for extreme loads
- High-quality cast-iron rectangular table with T-slots and oil channel
- Table arm is height-adjustable and can be swivelled 360° around the column
- Hardened and ground steel drill column guarantees lasting machine stability, high precision and angular accuracy between drill and table
- Automatic feed (M): When the preset drilling depth is reached, the spindle returns to its starting position.
Advantages
- Long service life
- Extremely quiet gearbox operation
- Automatic tool ejection
- Clockwise/anticlockwise rotation as standard
- Drilling head can be swivelled 360° around the column and is height-adjustable
- High-performance tool steel spindle for extreme loads
- High-quality cast-iron rectangular table with T-slots and oil channel
- Table arm is height-adjustable and can be swivelled 360° around the column
- Hardened and ground steel drill column guarantees lasting machine stability, high precision and angular accuracy between drill and table
- Automatic feed (M): When the preset drilling depth is reached, the spindle returns to its starting position.
More Information
| EAN-Number | 9004853810022 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 81003 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_171 | 25 | mm \ elmag_merk_110 | M20 | \ AAC993f001 | MK 3 | \ elmag_merk_93 | 105 - 2900 | rpm \ elmag_merk_25 | 8 | \ elmag_merk_94 | 135 | mm \ elmag_merk_111 | 4 | \ elmag_merk_95 | 100 | mm \ elmag_merk_169 | 0,10/0,15/0,22/0,30 | mm/rev \ elmag_merk_96 | M14 | mm \ elmag_merk_106 | 870 | mm \ elmag_merk_98 | 255 | mm \ elmag_merk_108 | ± 360 | ° \ elmag_merk_109 | 1198 | mm \ elmag_merk_101 | 0 - 915 | mm \ elmag_merk_102 | 500x350 | mm \ AAC653f001 | (2-stage) 650 / 900 | W \ elmag_merk_15 | 400/50-60 | V/Hz \ AAA003f001 | 200 | kg \ |
| Low Stock Amount | 1 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | light |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 81053|81058|81056|82032|82031|78082|78090 |
| HNP/SP-Price | € 5.180,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,5180.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 5.495,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,5495.00 |
Specifications
| drilling capacity in steel | 25 mm |
| thread cutting performance | M20 |
| mandrel holding fixture (screw mandrel) | MK 3 |
| speed range | 105 - 2900 rpm |
| speed gradually | 8 |
| quill stroke | 135 mm |
| quill feed levels | 4 |
| column diameter | 100 mm |
| quill feed | 0,10/0,15/0,22/0,30 mm/rev |
| t-slot width | M14 mm |
| drill table lift | 870 mm |
| mandrel radius | 255 mm |
| drill table revolving | ± 360 ° |
| quill distance socket | 1198 mm |
| quill distance table min./max. | 0 - 915 mm |
| drilling table surface | 500x350 mm |
| motor power | (2-stage) 650 / 900 W |
| voltage | 400/50-60 V/Hz |
| Weight | 200 kg |
Downloads
Tool set MK 3 for STRANDS (S 25-30 or 28)
consisting of: Vice 120 mm jaw width, 2 clamping screws complete, 1 quick-action
drill chuck 1-13 mm B16, 1 conical mandrel B16/MK3, and 1 reduction sleeve each in sizes MK3 to MK2 / MK2 to MK1
LED work light for STRANDS drilling machines
Coolant device compl., 400V for STRANDS
drilling machines Consisting of:
1.10 m PVC hose 'clear-thick' O 20x25mm, Art. No. 42118
1.30 mPVC hose 'clear-thin'
O8x11mm, Art. No. 42117
2 pcs. hose clamps with hex.
O 10-16mm, Art. No. 42144
1 pcs.hose clamps with hex. O 20-32mm, Art. No. 42149
1 pcs. hose nozzle AG 1' m.
nozzle 19mm, Art. No. 42149 1 pcs. hose 19mm, Hose 19mm, Art. No. 42118 1.30 m PVC hose 'clear-thin' O8x11mm, Art. No. 42117 2 pcs. hose clamps with hex. O 10-16mm, Art. No. 42144 1 pcs. hose clamps with hex.
O 20-32mm, Art. No. 42149 1 pcs. hose nozzle AG 1' m. nozzle 19mm, Art. No. 42149 1 pcs. Coolant hose, art. no. 16099
1 pc. hose nozzle ET 1/2’ with nozzle 9mm, art. no. 42358
3 mrubber cable 5x1.5mm2
Art. no. 9000102
1 pc.EURO phase inverter 16A
Art. no. 9000106
1 pc. pump, art. no. 81057
1 pc. tray + cover,
Art. no. 81058
HSS drill cartridge MK 2/MK 3 9teilig, 14.5 - 30 mm
MK2: 14,5/16/18/20/22mm
MK3: 24/26/28/30mm
HSS twist drill case 25 pieces, 1-13mm, TiN-coated
ELMAG cutting oil spray 350 ml silicone-free
Drilling oil/cutting oil/gun oil/track oil
-14 pcs. quick-change chucks with slip coupling DIN 371/379
Incl. Tax: € 20.466,00 -10%
incl. one container of gear oil for refilling
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.






























