PTO generator SEZN 45WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 6.540,00
€ 6.540,00
Incl. Tax
€ 5.450,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 10.986,00 -40%
Incl. Tax: € 10.986,00 -40%
In stock
SKU
- Domestic and field operation possible with operating mode selector switch
- Ideal supply solution for agriculture and forestry
- Extensive display and safety functions (traffic light display for frequency and voltage)
- Voltage and power display for all 3 phases on multi-function display module
- Includes AVR for electronic loads (e.g. milking robots, animal feeding systems, etc.)
- Adjustable frequency and voltage monitoring
- Insulation monitoring, 2-stage, for field operation - no earth spike required
- Sockets (field operation): 2x Schuko 230 V, 1x CEE 16 A 400 V, 1x CEE 32 A 400 V
- 1h socket (domestic operation): 1x CEE 63 A 400 V (up to SEZN 50), 1x CEE 125 A 400 V (up to SEZN 65)
In stock, immediately available
Article Number: 53783
|
EAN: 9004853537837
voltage frequency: 400/50 V/Hz
Downloads
- Domestic and field operation possible with operating mode selector switch
- Ideal supply solution for agriculture and forestry
- Extensive display and safety functions (traffic light display for frequency and voltage)
- Voltage and power display for all 3 phases on multi-function display module
- Includes AVR for electronic loads (e.g. milking robots, animal feeding systems, etc.)
- Adjustable frequency and voltage monitoring
- Insulation monitoring, 2-stage, for field operation - no earth spike required
- Sockets (field operation): 2x Schuko 230 V, 1x CEE 16 A 400 V, 1x CEE 32 A 400 V
- 1h socket (domestic operation): 1x CEE 63 A 400 V (up to SEZN 50), 1x CEE 125 A 400 V (up to SEZN 65)
Advantages
- Domestic and field operation possible with operating mode selector switch
- Ideal supply solution for agriculture and forestry
- Extensive display and safety functions (traffic light display for frequency and voltage)
- Voltage and power display for all 3 phases on multi-function display module
- Includes AVR for electronic loads (e.g. milking robots, animal feeding systems, etc.)
- Adjustable frequency and voltage monitoring
- Insulation monitoring, 2-stage, for field operation - no earth spike required
- Sockets (field operation): 2x Schuko 230 V, 1x CEE 16 A 400 V, 1x CEE 32 A 400 V
- 1h socket (domestic operation): 1x CEE 63 A 400 V (up to SEZN 50), 1x CEE 125 A 400 V (up to SEZN 65)
More Information
| EAN-Number | 9004853537837 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 53784 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_1058 | 400/50 | V/Hz \ elmag_merk_1059 | 44.5 | kVA \ elmag_merk_1060 | 40.5 | kVA \ elmag_merk_659 | 100 | PS \ elmag_merk_1182 | 430 | rpm \ elmag_merk_1183 | 1500 | rpm \ elmag_merk_1123 | 44 | IP \ elmag_merk_1081 | 1200x840x1140 | mm \ elmag_merk_1082 | 280 | kg \ |
| Low Stock Amount | 8 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| HNP/SP-Price | € 7.325,00 |
| HNP/SP-Special price | € 4.900,00 |
| Special Price Info | Highlights March 2026 - June 2026 |
| Special Price Info HNP/SP | Highlights March 2026 - June 2026 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,7325.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info | 1,4900.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 7.765,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 5.195,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,7765.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info 39 | 1,5195.00 |
Specifications
| voltage frequency | 400/50 V/Hz |
| maximum power 3~400V | 44.5 kVA |
| continuous power 3~400V | 40.5 kVA |
| min. tractor power | 100 PS |
| PTO rotational | 430 rpm |
| generator rotational | 1500 rpm |
| protection type | 44 IP |
| dimensions lxbxh | 1200x840x1140 mm |
| weight (without fuel) | 280 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
PTO generator SEZN 80WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 14.844,00
€ 14.844,00
Incl. Tax
€ 12.370,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
PTO generator SEZN 35WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 6.276,00
€ 6.276,00
Incl. Tax
€ 5.230,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 10.668,00 -41%
Incl. Tax: € 10.668,00 -41%
In stock, immediately available
PTO generator SEZN 50WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 7.866,00
€ 7.866,00
Incl. Tax
€ 6.555,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 12.066,00 -35%
Incl. Tax: € 12.066,00 -35%
In stock, immediately available
PTO generator SEZN 30WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 6.144,00
€ 6.144,00
Incl. Tax
€ 5.120,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 10.368,00 -41%
Incl. Tax: € 10.368,00 -41%
In stock, immediately available
PTO generator SEZN 90WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 15.324,00
€ 15.324,00
Incl. Tax
€ 12.770,00
Excl. Tax
Residual amounts available
PTO generator SEZN 20WD-AVR-IT/TN for domestic and field operation, IP44, 1500rpm, brushless
€ 6.000,00
€ 6.000,00
Incl. Tax
€ 5.000,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 9.828,00 -39%
Incl. Tax: € 9.828,00 -39%
In stock, immediately available
PTO power generator SEZN 20WD-AVR-ECO for indoor use only, IP44, 1500 rpm, brushless
€ 5.466,00
€ 5.466,00
Incl. Tax
€ 4.555,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 8.778,00 -38%
Incl. Tax: € 8.778,00 -38%
In stock, immediately available
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.













