Metal circular saw MKS 315 RLSS-N- SUPER-SET-ACTION consisting of 1 each of:
Metal circular saw
Item no. 78027
Sheet steel base suitable for
MKS 315 RLSS-N, 315/350 Profi
Item no. 78098
Material stand for MKS
Support height 68-114 cm (max. 100 kg)
Item no. 78892
Saw blade HSS/DMo5 315x2.5x32 mm, T 5 /200 teeth
Item no. 78218
Coolant concentrate 5 l
milky, dilutable 1:10
Item no. 78090
€ 4.188,00
€ 4.188,00
Incl. Tax
€ 3.490,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 4.716,00 -11%
Incl. Tax: € 4.716,00 -11%
In stock
SKU
- High accuracy in series cutting - with bar lock and material stop
- Fast mitre adjustment with lever handle - with quick-action angle clamp and angular scale 45-0-45°
- Flexible mitre adjustment - gear head and/or vice swivel mounted
- Cutting depth can be limited precisely - with depth stop
- Powerful - two-level drive motor 40/80 rpm
- Smooth running and durable - quality gearbox with oil bath for permanent lubrication
- Optimum cooling - coolant circuit system with diaphragm pump, dosing valve and return filter
- Compact - coolant tank integrated in chip tray
- Stable cutting guide - with ERGO operating lever
- Safe - self-closing saw blade guard, permanent switch, emergency stop, zero voltage release, CE-compliant
In stock, immediately available
Article Number: 78022
|
EAN: 9004853780226
round tube cutting range at 0°: Max. 90 mm
Downloads
- High accuracy in series cutting - with bar lock and material stop
- Fast mitre adjustment with lever handle - with quick-action angle clamp and angular scale 45-0-45°
- Flexible mitre adjustment - gear head and/or vice swivel mounted
- Cutting depth can be limited precisely - with depth stop
- Powerful - two-level drive motor 40/80 rpm
- Smooth running and durable - quality gearbox with oil bath for permanent lubrication
- Optimum cooling - coolant circuit system with diaphragm pump, dosing valve and return filter
- Compact - coolant tank integrated in chip tray
- Stable cutting guide - with ERGO operating lever
- Safe - self-closing saw blade guard, permanent switch, emergency stop, zero voltage release, CE-compliant
Advantages
- High accuracy in series cutting - with bar lock and material stop
- Fast mitre adjustment with lever handle - with quick-action angle clamp and angular scale 45-0-45°
- Flexible mitre adjustment - gear head and/or vice swivel mounted
- Cutting depth can be limited precisely - with depth stop
- Powerful - two-level drive motor 40/80 rpm
- Smooth running and durable - quality gearbox with oil bath for permanent lubrication
- Optimum cooling - coolant circuit system with diaphragm pump, dosing valve and return filter
- Compact - coolant tank integrated in chip tray
- Stable cutting guide - with ERGO operating lever
- Safe - self-closing saw blade guard, permanent switch, emergency stop, zero voltage release, CE-compliant
More Information
| EAN-Number | 9004853780226 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 78021 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_1038 | Max. 90 | mm \ elmag_merk_1039 | Max. 80 | mm \ elmag_merk_1040 | Max. 80 | mm \ elmag_merk_1041 | Max. 70 | mm \ elmag_merk_1042 | Max. 115x70 | mm \ elmag_merk_1043 | Max. 70x70 | mm \ elmag_merk_357 | 315 | mm \ elmag_merk_356 | 32 | mm \ elmag_merk_358 | 120 | mm \ EAB740f001 | 45-0-45 | ° \ elmag_merk_360 | 40 / 80 | rpm \ elmag_merk_361 | 1500 / 2200 | W \ elmag_merk_15 | 400/50 | V/Hz \ elmag_merk_2021 | 1030 | mm \ AAA002f001 | 1475 | mm \ AAA040f001 | 1000 | mm \ AAA031f001 | 1150 | mm \ AAA003f001 | 150 | kg \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 1 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| HNP/SP-Price | € 2.955,00 |
| HNP/SP-Special price | € 2.800,00 |
| Special Price Info | Highlights March 2026 - June 2026 |
| Special Price Info HNP/SP | Highlights March 2026 - June 2026 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,2955.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info | 1,2800.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 3.135,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 2.970,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,3135.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info 39 | 1,2970.00 |
Specifications
| round tube cutting range at 0° | Max. 90 mm |
| round tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 80 mm |
| square tube cutting range at 0° | Max. 80 mm |
| square tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 70 mm |
| rectangle tube cutting range at 0° | Max. 115x70 mm |
| rectangle tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 70x70 mm |
| sawblade outside diameter | 315 mm |
| sawblade inside diameter | 32 mm |
| vise span max. | 120 mm |
| Cutting angle | 45-0-45 ° |
| speed level 1 / 2 | 40 / 80 rpm |
| engine power speed level 1 / 2 | 1500 / 2200 W |
| voltage | 400/50 V/Hz |
| infeed height for runways | 1030 mm |
| Length | 1475 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 1150 mm |
| Weight | 150 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
Metal circular saw set TKS 355, including 1 pc. carbide sawblade Evolution PRO 90 teeth
Art. no. 78376
Art. no. 78376
€ 828,00
€ 828,00
Incl. Tax
€ 690,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Metal circular saw MKS 300 RLSS-N - SUPER-SET-ACTION consisting of 1 each:
Metal circular saw
Item no. 78026
Sheet steel base for MKS 300
Item no. 78080
Material stand for MKS
Support height 68-114 cm (max. 100kg)
Item no. 78892
Saw blade HSS/DMo5 300x2.5x32mm, T5/180 teeth
Item no. 78213
Coolant concentrate 5 l
Milky, can be diluted 1:10
Item no. 78090
Metal circular saw
Item no. 78026
Sheet steel base for MKS 300
Item no. 78080
Material stand for MKS
Support height 68-114 cm (max. 100kg)
Item no. 78892
Saw blade HSS/DMo5 300x2.5x32mm, T5/180 teeth
Item no. 78213
Coolant concentrate 5 l
Milky, can be diluted 1:10
Item no. 78090
€ 3.600,00
€ 3.600,00
Incl. Tax
€ 3.000,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Metal circular saw MKS 250 RLSS-N - SUPER-SET-ACTION consisting of 1 each:
Metal circular saw
Item no. 78025
Sheet steel base for MKS 250
Item no. 78080
Material stand for MKS
Support height 68-114 cm (max. 100kg)
Item no. 78892
Saw blade HSS/DMo5 250x2.5x32mm,
T 4 / 200 teeth
Item no. 78204
Coolant concentrate 5 l
Milky, can be diluted 1:10
Item no. 78090
Metal circular saw
Item no. 78025
Sheet steel base for MKS 250
Item no. 78080
Material stand for MKS
Support height 68-114 cm (max. 100kg)
Item no. 78892
Saw blade HSS/DMo5 250x2.5x32mm,
T 4 / 200 teeth
Item no. 78204
Coolant concentrate 5 l
Milky, can be diluted 1:10
Item no. 78090
€ 2.784,00
€ 2.784,00
Incl. Tax
€ 2.320,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 3.288,00 -15%
Incl. Tax: € 3.288,00 -15%
Not available at the moment or only on request!
Metal circular saw MKS 250 RLSS-N 40/80 rpm
€ 2.352,00
€ 2.352,00
Incl. Tax
€ 1.960,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Metal circular saw MKS 315 RLSS-N 40/80 rpm
€ 3.966,00
€ 3.966,00
Incl. Tax
€ 3.305,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Metal circular saw MKS 300 RLSS-N 40/80 rpm
€ 2.688,00
€ 2.688,00
Incl. Tax
€ 2.240,00
Excl. Tax
Residual amounts available
TV 400 metal cutting machine
€ 2.832,00
€ 2.832,00
Incl. Tax
€ 2.360,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.











