Metal circular saw VA 315, 17/34 rpm 'fully automatic', incl. chip scraper for tooth pitch T 6
(standard with 1.5 m infeed roller conveyor)
€ 22.152,00
€ 22.152,00
Incl. Tax
€ 18.460,00
Excl. Tax
In stock
SKU
- VA 315-L
- CNC1 control, ideal for single and serial production: Enter dimensions, start cycle
- Material cart feed max. 500 mm
- Fast mitre: Angle stops at 45-0-45-60°
- Low speed and high torque for INOX/NIRO/stainless steel and hard materials.
Not available at the moment or only on request!
Article Number: 78029
|
EAN: 9004853780295
round tube cutting range at 0°: Max. 100 mm
Downloads
- VA 315-L
- CNC1 control, ideal for single and serial production: Enter dimensions, start cycle
- Material cart feed max. 500 mm
- Fast mitre: Angle stops at 45-0-45-60°
- Low speed and high torque for INOX/NIRO/stainless steel and hard materials.
Advantages
- VA 315-L
- CNC1 control, ideal for single and serial production: Enter dimensions, start cycle
- Material cart feed max. 500 mm
- Fast mitre: Angle stops at 45-0-45-60°
- Low speed and high torque for INOX/NIRO/stainless steel and hard materials.
More Information
| EAN-Number | 9004853780295 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 78077 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_1038 | Max. 100 | mm \ elmag_merk_1039 | Max. 90 | mm \ elmag_merk_1044 | Max. 80 | mm \ elmag_merk_1040 | Max. 90 | mm \ elmag_merk_1041 | Max. 80 | mm \ elmag_merk_1045 | Max. 70 | mm \ elmag_merk_1042 | Max. 120x80 | mm \ elmag_merk_1043 | Max. 80x80 | mm \ elmag_merk_1046 | Max. 80x70 | mm \ elmag_merk_357 | 315 | mm \ elmag_merk_356 | 32 | mm \ elmag_merk_358 | 120 | mm \ EAB740f001 | 45-0-60 | ° \ elmag_merk_359 | 500 | mm \ elmag_merk_360 | 17 / 34 | rpm \ elmag_merk_361 | 1320 / 1910 | W \ elmag_merk_15 | 400/50 | V/Hz \ AAA002f001 | 2500 | mm \ AAA040f001 | 1000 | mm \ AAA031f001 | 2000 | mm \ AAA003f001 | 550 | kg \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| HNP/SP-Price | € 14.765,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,14765.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 15.655,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,15655.00 |
Specifications
| round tube cutting range at 0° | Max. 100 mm |
| round tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 90 mm |
| round tube cutting range at 60° right winged mitre | Max. 80 mm |
| square tube cutting range at 0° | Max. 90 mm |
| square tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 80 mm |
| square tube cutting range at 60° right winged mitre | Max. 70 mm |
| rectangle tube cutting range at 0° | Max. 120x80 mm |
| rectangle tube cutting range at 45° right winged mitre | Max. 80x80 mm |
| rectangle tube cutting range at 60° right winged mitre | Max. 80x70 mm |
| sawblade outside diameter | 315 mm |
| sawblade inside diameter | 32 mm |
| vise span max. | 120 mm |
| Cutting angle | 45-0-60 ° |
| material carriage feed max. | 500 mm |
| speed level 1 / 2 | 17 / 34 rpm |
| engine power speed level 1 / 2 | 1320 / 1910 W |
| voltage | 400/50 V/Hz |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 550 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
Metal circular saw set TKS 355, including 1 pc. carbide sawblade Evolution PRO 90 teeth
Art. no. 78376
Art. no. 78376
€ 828,00
€ 828,00
Incl. Tax
€ 690,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Metal circular saw VA 315, infinitely variable 0 - 80 rpm 'fully automatic', incl. chip remover for tooth pitch T 6
(Standard with 1.5 m infeed roller conveyor)
(Standard with 1.5 m infeed roller conveyor)
€ 25.674,00
€ 25.674,00
Incl. Tax
€ 21.395,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
TV 400 metal cutting machine
€ 2.832,00
€ 2.832,00
Incl. Tax
€ 2.360,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Metal circular saw VA 370, 25/50 rpm 'fully automatic'
(standard with 1.5 m infeed taxiway)
(standard with 1.5 m infeed taxiway)
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Metal circular saw VA 370-L, stepless rpm “fully automatic”
(Standard with 1.5 m infeed roller conveyor)
(Standard with 1.5 m infeed roller conveyor)
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.









