Dry ice blasting machine IBL 3000 2-16 bar / from 1.0 - 15.0 m³ air capacity
25 kg container volume
Ice consumption: 25-90 kg/h
complete with 7 metre hose package,
gun and 1 short nozzle with
3 nozzle inserts: 6, 8 and 10 mm
€ 21.648,00
€ 21.648,00
Incl. Tax
€ 18.040,00
Excl. Tax
In stock
SKU
- Large pneumatic tyres for comfortable transport
- 1-inch airflow through all components provides large air passage
- All components are high-quality FESTO parts
In stock, immediately available
Article Number: 21710
|
EAN: 9004853217104
Filling quantity: 25 kg
Downloads
- Large pneumatic tyres for comfortable transport
- 1-inch airflow through all components provides large air passage
- All components are high-quality FESTO parts
Advantages
- Large pneumatic tyres for comfortable transport
- 1-inch airflow through all components provides large air passage
- All components are high-quality FESTO parts
More Information
| EAN-Number | 9004853217104 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 21600 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | AAA944f001 | 25 | kg \ elmag_merk_337 | 20 - 90 | kg/h \ elmag_merk_153 | 2 - 16 | bar \ elmag_merk_339 | 2.2 mm or smaller / 3 mm or smaller | \ AAC637f001 | 1000 - 15000 | l/min \ elmag_merk_340 | 7 | m \ elmag_merk_218 | 780 x 400 | mm \ AAA031f001 | 1110 | mm \ AAA003f001 | 80 | kg \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | none |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 21715|21714|21719|21716|21717|21718|21711|21720|21721|21722|21723|21724|21725|21712|21713|21726 |
| HNP/SP-Price | € 14.445,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,14445.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 15.315,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,15315.00 |
Specifications
| Filling quantity | 25 kg |
| dry ice consumption | 20 - 90 kg/h |
| working pressure | 2 - 16 bar |
| pellet size (3 / 5 mm flat die) | 2.2 mm or smaller / 3 mm or smaller |
| Air consumption | 1000 - 15000 l/min |
| hosepack length | 7 m |
| length x width | 780 x 400 mm |
| Height | 1110 mm |
| Weight | 80 kg |
Downloads
Short nozzle aluminium for IBL 3000
€ 388,80
€ 388,80
Incl. Tax
€ 324,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Long nozzle aluminium for IBL 3000
€ 673,20
€ 673,20
Incl. Tax
€ 561,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Short nozzle aluminium 45° bent for IBL 3000
€ 459,60
€ 459,60
Incl. Tax
€ 383,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Long nozzle aluminium 45° bent for IBL 3000
€ 717,60
€ 717,60
Incl. Tax
€ 598,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Wide jet nozzle aluminium for IBL 3000
€ 1.051,20
€ 1.051,20
Incl. Tax
€ 876,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Round nozzle aluminium for IBL 3000
€ 388,80
€ 388,80
Incl. Tax
€ 324,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Ice crusher for IBL 3000 (reduces from 3mm to 1-2mm)
€ 931,20
€ 931,20
Incl. Tax
€ 776,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Nozzle insert (5 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Nozzle insert (6 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Nozzle insert (7 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Nozzle insert (8 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Nozzle insert (9 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Nozzle insert (10 mm) for IBL 3000
€ 86,40
€ 86,40
Incl. Tax
€ 72,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Hose holder for IBL 3000
€ 432,00
€ 432,00
Incl. Tax
€ 360,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Nozzle holder for IBL 3000
€ 1.068,00
€ 1.068,00
Incl. Tax
€ 890,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Dry ice blasting machine ELMAG DRY-ICE 2
Jet hose package 5 metres
Gun with nozzle 4 & 5 mm
2-12 bar, 500-2000 lt/min, 3-30 kg/h.
Jet hose package 5 metres
Gun with nozzle 4 & 5 mm
2-12 bar, 500-2000 lt/min, 3-30 kg/h.
€ 13.944,00
€ 13.944,00
Incl. Tax
€ 11.620,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.





















