CNC Lathe INDUSTRIE 1000/460 incl. hydraulic lathe chuck and hydraulic tailstock
Siemens 828D controller including Shopturn
€ 52.188,00
€ 52.188,00
Incl. Tax
€ 43.490,00
Excl. Tax
In stock
SKU
In stock, immediately available
Article Number: 88181
|
EAN: 9004853881817
Tip width: 1000 mm
Downloads
More Information
| EAN-Number | 9004853881817 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Files | |
| ELMAG - Technical details | AAA519f001 | 1000 | mm \ AAA518f001 | 230 | mm \ elmag_merk_2 | 460 | mm \ elmag_merk_3 | 240 | mm \ elmag_merk_18 | 335 | mm \ elmag_merk_5 | 280 | mm \ elmag_merk_7 | 25x25 | mm \ elmag_merk_31 | No. D8 | \ AAC993f001 | MK 7 | mm \ elmag_merk_8 | 65 | mm \ elmag_merk_9 | 100 - 2000 | rpm \ elmag_merk_13 | MK 5 | \ elmag_merk_19 | 75 | mm \ elmag_merk_14 | 130 | mm \ AAC653f001 | 5500 | W \ elmag_merk_15 | 400/50 | V/Hz \ elmag_merk_17 | 2300 | mm \ AAB289f001 | 1180 | mm \ AAB291f001 | 1500 | mm \ AAA003f001 | 2350 | kg \ elmag_merk_723 | 10000 | mm/min \ elmag_merk_724 | 8000 | mm/min \ elmag_merk_355 | 0,01 | mm \ elmag_merk_873 | 6 | \ elmag_merk_727 | 50 | Nm \ elmag_merk_874 | 40 | mm \ AAA567f001 | 850 | mm \ AAA566f001 | SIEMENS SINUMERIK 828D | \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | light |
| Planned stock decrease | 1 |
| Planned stock increase | 0 |
| HNP/SP-Price | € 36.900,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,36900.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 50.015,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,50015.00 |
Specifications
| Tip width | 1000 mm |
| Tip height | 230 mm |
| turning diameter over bed | 460 mm |
| turning diameter over carriage | 240 mm |
| turning diameter without bridge | 335 mm |
| cross slide way | 280 mm |
| turning chisel cross-section, max. | 25x25 mm |
| rotating feed intake | No. D8 |
| mandrel holding fixture (screw mandrel) | MK 7 mm |
| spindle bore | 65 mm |
| rotational speed 1, stepless | 100 - 2000 rpm |
| sleeve holding fixture | MK 5 |
| quill diameter | 75 mm |
| spindle stroke | 130 mm |
| motor power | 5500 W |
| voltage | 400/50 V/Hz |
| length (total) | 2300 mm |
| width (total) | 1180 mm |
| height (total) | 1500 mm |
| Weight | 2350 kg |
| longitudinal feed (Z-Axis) | 10000 mm/min |
| cross feed (X-Axis) | 8000 mm/min |
| positioning accuracies | 0,01 mm |
| tool places | 6 |
| torque main spindle | 50 Nm |
| drill rob holding | 40 mm |
| Swivel length | 850 mm |
| Control type | SIEMENS SINUMERIK 828D |
Downloads
CNC lathe INDUSTRIE 520/260 “angled bed machine”
Hydraulic lathe chuck and hydraulic tailstock
including chip conveyor
Siemens 828D controller including Shopturn
Hydraulic lathe chuck and hydraulic tailstock
including chip conveyor
Siemens 828D controller including Shopturn
€ 112.992,00
€ 112.992,00
Incl. Tax
€ 94.160,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
CNC lathe INDUSTRIE 360/140 “Angled bed machine'
Hydraulic lathe chuck and hydraulic tailstock
incl. chip conveyor
Siemens 828D control unit incl. Shopturn
Hydraulic lathe chuck and hydraulic tailstock
incl. chip conveyor
Siemens 828D control unit incl. Shopturn
€ 137.448,00
€ 137.448,00
Incl. Tax
€ 114.540,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
3-piece jaw set For INDUSTRIE 520/260 “Inclined-bed machine”
Minimum clamping range: 10 mm
Minimum clamping range: 10 mm
€ 300,00
€ 300,00
Incl. Tax
€ 250,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Universal lathe PREMIUM CU 860 - Vario Centre distance 3000 mm
-incl. RÖHM lathe chuck
-incl. RÖHM lathe chuck
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Universal lathe PREMIUM C10TH Centre distance 4000 mm
-incl. RÖHM lathe chuck
-incl. RÖHM lathe chuck
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
PREMIUM CU 580 M universal lathe inkl. Röhm Drehfutter
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.









