Belt Grinding Machine BSM 100x1220 N, 230 Volt
€ 844,80
€ 844,80
Incl. Tax
€ 704,00
Excl. Tax
In stock
SKU
- Powerful - drive motor 1,500 W
- Easy to dose - grinding speed 19 m/s
- Adjustable strap tension - with quick tensioner
- Quick belt change - release and tension
with one turn of the lever - Low-vibration concentricity - balanced contact and
drive wheels with precision bearings - Grade-free - belt adjustment with fine adjustment
- Optimum handling - with a large grinding surface
- Quick changeover to plane and surface grinding - with removable belt protection cover
- Clean - with suction connection Ø 34 mm, suitable for standard hose connection
- All-round protection - robust sheet steel housing, protective covers, spark protection, eye protection glass, zero voltage release, CE-compliant
- Sheet steel housing
In stock, immediately available
Article Number: 82037
|
EAN: 9004853820373
sanding belt width: 100 mm
Downloads
Advantages
- Powerful - drive motor 1,500 W
- Easy to dose - grinding speed 19 m/s
- Adjustable strap tension - with quick tensioner
- Quick belt change - release and tension
with one turn of the lever - Low-vibration concentricity - balanced contact and
drive wheels with precision bearings - Grade-free - belt adjustment with fine adjustment
- Optimum handling - with a large grinding surface
- Quick changeover to plane and surface grinding - with removable belt protection cover
- Clean - with suction connection Ø 34 mm, suitable for standard hose connection
- All-round protection - robust sheet steel housing, protective covers, spark protection, eye protection glass, zero voltage release, CE-compliant
- Sheet steel housing
More Information
| EAN-Number | 9004853820373 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 82038 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_396 | 100 | mm \ elmag_merk_397 | 100x280 | mm \ elmag_merk_398 | 1220 | mm \ elmag_merk_394 | 19 | m/s \ elmag_merk_406 | 130 | mm \ elmag_merk_400 | 1500 | W \ elmag_merk_15 | 230/50 | V/Hz \ AAA002f001 | 700 | mm \ AAA040f001 | 400 | mm \ AAA031f001 | 350 | mm \ AAA003f001 | 35 | kg \ elmag_merk_24 | 2850 | rpm \ elmag_merk_408 | 73 | mm \ |
| Low Stock Amount | 9 |
| ELMAG goods group | 1 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 82039|82060|82062|82063|82064 |
| HNP/SP-Price | € 494,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,494.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 524,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,524.00 |
Specifications
| sanding belt width | 100 mm |
| flatting area | 100x280 mm |
| sanding belt length | 1220 mm |
| grinding speed | 19 m/s |
| contact wheel diameter | 130 mm |
| drive engine power | 1500 W |
| voltage | 230/50 V/Hz |
| Length | 700 mm |
| Width | 400 mm |
| Height | 350 mm |
| Weight | 35 kg |
| rotational speed | 2850 rpm |
| extraction diameter | 73 mm |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
Base for BSM 100x1220 N
€ 61,80
€ 61,80
Incl. Tax
€ 51,50
Excl. Tax
excluding shipping costs
Residual amounts available
Grinding belt for BSM 100 x 1220 mm, grain 40 'also for stainless steel
€ 17,64
€ 17,64
Incl. Tax
€ 14,70
Excl. Tax
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Grinding belt for BSM 100 x 1220 mm, grain 60 'also for stainless steel
€ 17,64
€ 17,64
Incl. Tax
€ 14,70
Excl. Tax
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Grinding belt for BSM 100 x 1220 mm, grain 80 'also for stainless steel
€ 17,64
€ 17,64
Incl. Tax
€ 14,70
Excl. Tax
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Belt grinding machine model BSM 150x2000
€ 1.500,00
€ 1.500,00
Incl. Tax
€ 1.250,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Belt grinding machine model BSM 75x2000 BSM 75x2000
€ 1.197,60
€ 1.197,60
Incl. Tax
€ 998,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Belt grinding machine BSM 100x1220 N, 400 Volt 2-speed
€ 970,80
€ 970,80
Incl. Tax
€ 809,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Base for BSM 100x1220 N
€ 61,80
€ 61,80
Incl. Tax
€ 51,50
Excl. Tax
excluding shipping costs
Residual amounts available
Roller for grinding diameter 48 mm for RSM 100x2000
€ 153,60
€ 153,60
Incl. Tax
€ 128,00
Excl. Tax
available again from week no. 16/2026
Roller for grinding diameter 60 mm for RSM 100x2000
€ 194,40
€ 194,40
Incl. Tax
€ 162,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Roller for grinding diameter 76 mm for RSM 100x2000
€ 226,80
€ 226,80
Incl. Tax
€ 189,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Roller for grinding diameter 42 mm for RSM 100x2000
€ 107,40
€ 107,40
Incl. Tax
€ 89,50
Excl. Tax
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Roller for grinding diameter 32 mm for RSM 100x2000
€ 104,40
€ 104,40
Incl. Tax
€ 87,00
Excl. Tax
excluding shipping costs
Residual amounts available
Roller for grinding diameter 26 mm for RSM 100x2000
€ 83,40
€ 83,40
Incl. Tax
€ 69,50
Excl. Tax
excluding shipping costs
Residual amounts available
Roller for grinding diameter 20 mm for RSM 100x2000
€ 75,00
€ 75,00
Incl. Tax
€ 62,50
Excl. Tax
excluding shipping costs
In stock, immediately available
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.



















