Radial pillar drilling machine model RSBM 5/70
€ 65.220,00
€ 65.220,00
Incl. Tax
€ 54.350,00
Excl. Tax
In stock
SKU
- Base made of heavily ribbed, fine-grained gray cast iron
- Extremely low-vibration and runs smoothly
- Hydraulically shifted, oil-bath-cooled spindle and feed gearbox
- Gears made of chrome-nickel steel, hardened and precision-ground
- Easy adjustment of speed and feed rate using a control lever
- Drill spindle with precision bearings, high concentricity
- Clockwise and counterclockwise rotation
- Drill head stroke via a lifting spindle drive, hardened lifting spindle
- Hardened and precision-ground boom guide rails
- Boom and drill head clamping: mechanical up to RSBM 4/40; hydromechanical from RSBM 4/50 onward
- Drill spindle guard
- Drilling depth scale and stop
- Drill table blocks with T-slots
- Halogen drill table lighting
- Machine base with T-slots
- Integrated coolant system with return line, tank located in the machine base
Not available at the moment or only on request!
Article Number: 82024
|
EAN: 9004853820243
drilling capacity in steel: 70 mm
Downloads
Advantages
- Base made of heavily ribbed, fine-grained gray cast iron
- Extremely low-vibration and runs smoothly
- Hydraulically shifted, oil-bath-cooled spindle and feed gearbox
- Gears made of chrome-nickel steel, hardened and precision-ground
- Easy adjustment of speed and feed rate using a control lever
- Drill spindle with precision bearings, high concentricity
- Clockwise and counterclockwise rotation
- Drill head stroke via a lifting spindle drive, hardened lifting spindle
- Hardened and precision-ground boom guide rails
- Boom and drill head clamping: mechanical up to RSBM 4/40; hydromechanical from RSBM 4/50 onward
- Drill spindle guard
- Drilling depth scale and stop
- Drill table blocks with T-slots
- Halogen drill table lighting
- Machine base with T-slots
- Integrated coolant system with return line, tank located in the machine base
More Information
| EAN-Number | 9004853820243 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 82025 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | elmag_merk_171 | 70 | mm \ elmag_merk_110 | M50 | \ AAC993f001 | MK 5 | \ elmag_merk_93 | 20 - 1600 | rpm \ elmag_merk_25 | 16 | \ elmag_merk_94 | 400 | mm \ elmag_merk_111 | 16 | \ elmag_merk_169 | 0.04 - 3.2 | mm/rev \ elmag_merk_96 | (Table/base) 22/28 | mm \ elmag_merk_97 | 800 | mm \ elmag_merk_98 | 450 - 2000 | mm \ elmag_merk_100 | ± 180 | ° \ elmag_merk_109 | 1600 | mm \ elmag_merk_101 | 0 - 1100 | mm \ elmag_merk_102 | 800x630 | mm \ elmag_merk_103 | 500 | mm \ AAC653f001 | 5500 | W \ elmag_merk_219 | 1500 | W \ elmag_merk_15 | 400/50-60 | V/Hz \ elmag_merk_16 | 90 | W \ elmag_merk_112 | 25 | l/min \ elmag_merk_104 | 800x630x1100 | mm \ elmag_merk_218 | 3080 x 1250 | mm \ AAB291f001 | 3205 | mm \ AAA003f001 | 7000 | kg \ |
| Low Stock Amount | 0 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | light |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 0 |
| Passendes Zubehör | 82827|82032|78090 |
| HNP/SP-Price | € 43.485,00 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,43485.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 46.095,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 0,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,46095.00 |
Specifications
| drilling capacity in steel | 70 mm |
| thread cutting performance | M50 |
| mandrel holding fixture (screw mandrel) | MK 5 |
| speed range | 20 - 1600 rpm |
| speed gradually | 16 |
| quill stroke | 400 mm |
| quill feed levels | 16 |
| quill feed | 0.04 - 3.2 mm/rev |
| t-slot width | (Table/base) 22/28 mm |
| drill head lift | 800 mm |
| mandrel radius | 450 - 2000 mm |
| drill head revolving | ± 180 ° |
| quill distance socket | 1600 mm |
| quill distance table min./max. | 0 - 1100 mm |
| drilling table surface | 800x630 mm |
| drilling table height | 500 mm |
| motor power | 5500 W |
| lifting spindle engine | 1500 W |
| voltage | 400/50-60 V/Hz |
| coolant pump | 90 W |
| cooling pump performance | 25 l/min |
| cubature | 800x630x1100 mm |
| length x width | 3080 x 1250 mm |
| height (total) | 3205 mm |
| Weight | 7000 kg |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
PROFI machine vice 8' 200 including turntable
€ 715,20
€ 715,20
Incl. Tax
€ 596,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
HSS drill cartridge MK 2/MK 3 9teilig, 14.5 - 30 mm
MK2: 14,5/16/18/20/22mm
MK3: 24/26/28/30mm
€ 238,80
€ 238,80
Incl. Tax
€ 199,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Radial column drill RSBM 5/60 model RSBM 5/60
€ 35.190,00
€ 35.190,00
Incl. Tax
€ 29.325,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Radial pillar drill RSBM 4/50 Touch Vario - mit Gewindeschneidautomatik M60
- Höhenverstellung des Auslegers über motorischen Antrieb
- Elektronisch geregelter Servo-Pinolenvorschub mit großem Touchscreen-Display
- Höhenverstellung des Auslegers über motorischen Antrieb
- Elektronisch geregelter Servo-Pinolenvorschub mit großem Touchscreen-Display
€ 27.888,00
€ 27.888,00
Incl. Tax
€ 23.240,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 30.720,00 -9%
Incl. Tax: € 30.720,00 -9%
In stock, immediately available
Radial column drill RSBM 4/40
€ 29.196,00
€ 29.196,00
Incl. Tax
€ 24.330,00
Excl. Tax
Residual amounts available
EGM 316 Gewindeschneidarm M3 – M16 incl. electronic torque monitoring
-14 pcs. quick-change chucks with slip coupling DIN 371/379
-14 pcs. quick-change chucks with slip coupling DIN 371/379
€ 1.536,00
€ 1.536,00
Incl. Tax
€ 1.280,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Geared pillar drilling machine GBM 4/40 SGA TOUCH Vario - continuous speed adjustment
€ 12.732,00
€ 12.732,00
Incl. Tax
€ 10.610,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 14.166,00 -10%
Incl. Tax: € 14.166,00 -10%
Residual amounts available
Geared column drill GBM 5/60 SGA TOUCH Vario - continuous speed adjustment
€ 18.420,00
€ 18.420,00
Incl. Tax
€ 15.350,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 20.466,00 -10%
Incl. Tax: € 20.466,00 -10%
Residual amounts available
Radial column drill RSBM 4/32 ECO
€ 14.040,00
€ 14.040,00
Incl. Tax
€ 11.700,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
EGM 336 Tapping arm M6 - M36 incl. electronic torque monitoring -16 pcs. quick-change chuck with slip clutch DIN 371/379 receptacle
€ 2.184,00
€ 2.184,00
Incl. Tax
€ 1.820,00
Excl. Tax
Residual amounts available
Mobile underframe for EGM 316 / EGM 336 incl. machined base plate heavy-duty design with storage space
€ 727,20
€ 727,20
Incl. Tax
€ 606,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Radial pillar drilling machine model RSBM 6/80
€ 89.778,00
€ 89.778,00
Incl. Tax
€ 74.815,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Radial pillar drilling machine model RSBM 6/100
€ 178.128,00
€ 178.128,00
Incl. Tax
€ 148.440,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Radial column drill RSBM 4/50
€ 34.920,00
€ 34.920,00
Incl. Tax
€ 29.100,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Box column drilling machine model KSBM 3/25
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Box column drill KSBM 5/63
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Box column drill KSBM 5/50
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Box column drill KSBM 4/40
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Box column drilling machine model KSBM 4/32
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
Box column drilling machine model KSBM 6/80
€ 31.428,00
€ 31.428,00
Incl. Tax
€ 26.190,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Geared column drill GBM 4/50 SGA TOUCH Vario - continuous speed adjustment
€ 16.380,00
€ 16.380,00
Incl. Tax
€ 13.650,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 18.198,00 -10%
Incl. Tax: € 18.198,00 -10%
In stock, immediately available
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.



























