Induction heater, mobile HDi 225K400 TC/6m: incl. 6 m induction hose pack with lateral heating head - ATTENTION: Device must not be transported horizontally!!!
€ 12.142,80
€ 12.142,80
Incl. Tax
€ 10.119,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 13.650,00 -11%
Incl. Tax: € 13.650,00 -11%
In stock
SKU
Residual amounts available
Article Number: 58219
|
EAN: 9004853582196
Now included for a short time free of charge:
Output power: 22.5 kW
Downloads
More Information
| EAN-Number | 9004853582196 |
|---|---|
| No parcel service shipping | Yes |
| Article Group "Special Programme" | Yes |
| Product-Highlights |
|
| Substitute product | 58228 |
| Files | |
| ELMAG - Technical details | EAA863f001 | 22.5 | kW \ elmag_merk_671 | 15-30 | kHz \ elmag_merk_683 | 6 | m \ elmag_merk_684 | 8 | m \ elmag_merk_685 | 5 | Stages \ elmag_merk_276 | Yes | \ elmag_merk_686 | Yes | \ elmag_merk_673 | Yes | \ elmag_merk_676 | Yes | \ elmag_merk_261 | 400/3 | V / ~ \ EAA431f001 | 50/60 | Hz \ elmag_merk_262 | 32 | AT \ EAA670f001 | 21 | \ elmag_merk_2042 | 20 | l \ elmag_merk_164 | 60x60x114 | mm \ AAA003f001 | 140 | kg \ elmag_merk_264 | CEE 32A | \ |
| Low Stock Amount | 2 |
| ELMAG goods group | 6 |
| Filter-Category | Maschinen/Geräte |
| 3 years warranty possible | full |
| Planned stock decrease | 0 |
| Planned stock increase | 1 |
| Gift SKUs | 58266 |
| Gift SKUs HNP | 58266 |
| HNP/SP-Price | € 9.100,00 |
| HNP/SP-Special price | € 8.095,00 |
| Special Price Info | Highlights March 2026 - June 2026 |
| Special Price Info HNP/SP | Highlights March 2026 - June 2026 |
| HNP/SP-Info Tier | 1,9100.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info | 1,8095.00 |
| HNP/SP-Preis 39 | € 9.650,00 |
| HNP/SP-Sonderpreis 39 | € 8.585,00 |
| Staffel HNP/SP-Info 39 | 1,9650.00 |
| Staffel HNP/SP-Sonderpreis-Info 39 | 1,8585.00 |
Specifications
| Output power | 22.5 kW |
| woriking frequency | 15-30 kHz |
| inductions-hose package length | 6 m |
| supply cable generator | 8 m |
| choosable heat power | 5 Stages |
| thermal overload protection | Yes |
| liquid cooled | Yes |
| micropocessor controlled | Yes |
| acoustic operatic warning signal | Yes |
| voltage / phases | 400/3 V / ~ |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| anti-surge fuse | 32 AT |
| Degree of protection (IP) | 21 |
| coolant tank | 20 l |
| Dimensions | 60x60x114 mm |
| Weight | 140 kg |
| connector | CEE 32A |
Substitute
This article could be an alternative for you:
Downloads
Induction heater basic kit Power + W2300 incl. 3 standard spirals consisting of:
1 pc. iDuctor W2300 handheld device
1 pc. iDuctor power cable
1 pc. Ø 23mm/M10-150 straight spiral
1 pc. Ø 18mm/M8-150 straight spiral
1 pc. flexible induction cable L=2m FL2000
1 pc. carrying case
1 pc. iDuctor W2300 handheld device
1 pc. iDuctor power cable
1 pc. Ø 23mm/M10-150 straight spiral
1 pc. Ø 18mm/M8-150 straight spiral
1 pc. flexible induction cable L=2m FL2000
1 pc. carrying case
€ 1.776,00
€ 1.776,00
Incl. Tax
€ 1.480,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Induction heater, movable HDi 16K400 TC: incl. 4.25 m induction hose package with lateral heating head
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
€ 11.646,00
€ 11.646,00
Incl. Tax
€ 9.705,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 13.062,00 -11%
Incl. Tax: € 13.062,00 -11%
In stock, immediately available
Induction heater, portable iT 3.7K230 LCD EVO: including 3 m induction hose pack with lateral heating head
ATTENTION: The appliance must not be turned over during transportation!!!
ATTENTION: The appliance must not be turned over during transportation!!!
€ 3.366,00
€ 3.366,00
Incl. Tax
€ 2.805,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 3.504,00 -4%
Incl. Tax: € 3.504,00 -4%
In stock, immediately available
Induction heater, movable HDi 18K400 TC: including 4.25 m induction hose package with side heating head - from 01/2022 includes free optional TIMER!
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
€ 13.362,00
€ 13.362,00
Incl. Tax
€ 11.135,00
Excl. Tax
Not available at the moment or only on request!
Induction heater, movable HDi 11K400 TC: incl. 4.25m induction hose package with side heating head
PLEASE NOTE: Device may not be transported in horizontal position!!!
PLEASE NOTE: Device may not be transported in horizontal position!!!
€ 9.586,80
€ 9.586,80
Incl. Tax
€ 7.989,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 9.852,00 -3%
Incl. Tax: € 9.852,00 -3%
Not available at the moment or only on request!
Induction heater IHZ 1250 Incl. 5 standard spirals consisting of:
1 pc. IHZ 1250 hand-held unit
1 pc. Ø 26mm / straight helix
1 pc. Ø 37mm /straight helix
1 pc. Flat induction coil
1 pc. Induction cable u-shaped
1 pc. Flexible induction cable L=1000mm
1 pc. Transport case
1 pc. IHZ 1250 hand-held unit
1 pc. Ø 26mm / straight helix
1 pc. Ø 37mm /straight helix
1 pc. Flat induction coil
1 pc. Induction cable u-shaped
1 pc. Flexible induction cable L=1000mm
1 pc. Transport case
€ 598,80
€ 598,80
Incl. Tax
€ 499,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 672,00 -11%
Incl. Tax: € 672,00 -11%
In stock, immediately available
Induction heater IHZ 2250 incl. 6 standard spirals consisting of:
1 pc. IHZ 2250 Hand-held unit
1 pc. Ø 20mm / straight helix
1 pc. Ø 32mm / straight helix
1 pc. Ø 43mm / straight helix
1 pc. Flat induction coil
1 pc. Induction heating cable u-shaped
1 pc. Flexible induction cable L=1000mm
1 pc. Transport case
1 pc. IHZ 2250 Hand-held unit
1 pc. Ø 20mm / straight helix
1 pc. Ø 32mm / straight helix
1 pc. Ø 43mm / straight helix
1 pc. Flat induction coil
1 pc. Induction heating cable u-shaped
1 pc. Flexible induction cable L=1000mm
1 pc. Transport case
€ 934,80
€ 934,80
Incl. Tax
€ 779,00
Excl. Tax
Normal-Price
Incl. Tax: € 1.044,00 -10%
Incl. Tax: € 1.044,00 -10%
In stock, immediately available
Induction heater, movable HDi 8K400 TC: incl. 4.25 m induction hose pack with side heating head
ATTENTION: Device must not be transported horizontally!!!
ATTENTION: Device must not be transported horizontally!!!
€ 8.976,00
€ 8.976,00
Incl. Tax
€ 7.480,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Induction heater, movable HDi 13K400 TC: incl. 4.25 m induction hose package with lateral heating head
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
PLEASE NOTE: Device must not be transported horizontally!!!
€ 11.190,00
€ 11.190,00
Incl. Tax
€ 9.325,00
Excl. Tax
In stock, immediately available
Induction heater, mobile HDi GIANT HDi 23KW/6m: including 6 m induction hose pack with lateral heating head
ATTENTION: Device must not be transported horizontally!!!
ATTENTION: Device must not be transported horizontally!!!
€ 0,00
excluding shipping costs
Not available at the moment or only on request!
This article includes the ELMAG START-UP SERVICE.
Further information can be found HERE or at elmag.at/startupservice
Shipping duration display on product detail page:
This product contains GeoLite2 data created by MaxMind and available at https://www.maxmind.com.
















